poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Gra z kolorami

             Wszyscy zgodzą się ze mną, że nowe słówko trzeba wielokrotnie (podobno 7 razy) powtórzyć by mogło być zapamiętane na dłużej. Jak powtarzać więc kolory by dzieci nie umarły z nudów na naszej lekcji? Ja proponuję dziś taką grę:

             Uczniowie pracują w parach, każdy z nich dostaje po kartce z pustymi kwadratami. Jedna osoba ma pokolorowac te kwadraty a druga dowaidywać się co to za kolor i w tym samym miejscu na swojej karcie zamalowywać. Dobrym pomysłem jest by dzieci podzieliły swoje kwadraciki 6/6 na połowę tak by U1 zamalował według własnehgo pomysłu górną połowę karty, a U2 miał do wykorzystania dolną połowę. W taki sposób powstanie im wspólny obrazek a gra nie będzie trwała za długo. 

           Ćwiczymy tutaj też pytania typu Quel couleur est B2? B2 est.... (Pola pooznaczane są literami i cyframi tak jak w grze w statki). Zabawa kończy się gdy wszystkie kwadraciki sa już zamalowane a gracze mają identyczne karty.

           A tutaj kartoniki do pokazywania kolorów.

I przykładowe plansze :


czwartek, 23 sierpnia 2012

Gry na opisywanie cech charakteru/ nastroju

Jak wiele zabaw możesz wymyśleć mając ten oto zestaw kart.
Jedną z opcji może być memory. Połowa kart przedstawia buźki a druga połowa słowa je opisujące, później gracz odkrywa ułożone w symetrycznym kwadracie karty tak by znaleźć dobraną parę. Za kazdym razem gracz może odkryć tylko 2 karty. By wygrać tę zabawę musimy znać wszystkie przymiotniki.
Drugą opcją jest podanie formy żeńskiej lub męskiej do podanych przymiotników.
Trzecią opcją są kalambury. Pokazywanie minek pod tablicą na pewno będzie ciekawszą opcją niż przepisywanie słówek.
Można także zagrać w wisielca, by uczniowie na podstawie podanych liter zgadywali przymiotniki podane na karcie.
Voila ile zabawy!



Rysuj i poznawaj części głowy

Świetne ćwiczenie na sprawdzenie swoich umiejętności opisywania wyglądu. Podajesz rysopis a uczniowie go odrysowują, na podstawie tych informacji. Możliwa także wersja odwrotna, do narysowanych twarzy dopisz jej rysopis. Dobry pomysł na pracę domową.

Kolorujmy!


Gra planszowa - odmiana czasowników francuskich

Dziś znalazłam ciekawą grę planszową dla dzieci uczących się odmiany czasowników. Gra pochodzi ze strony: http://cheznonete.e-monsite.com/

Gra polega na jak najszybszym dotarciu do końca mety. Na każdym polu gracz musi odmienić czasownik wylosowany przez swojego poprzednika. Jeżeli zrobi to poprawnie, posuwa się o jedno pole dalej, jeżeli pomyli się losuje kartę dla nastepnego gracza nie zmieniając pola. Plansza zawiera także pola Passe ton tour, gdzie gracz musi zaczekać na następną kolejkę. Jeżeli gracz stanie na pole kart specjalnych to jego poprzednik losuje taką kartę i informuje w jakiej osobie powinien odmienić podany czasownik.


Gra nadaje się bardzo dobrze dla dzieci, które przecież bardzo lubią taką rywalizację :) Zawsze można też dorobić dodatkowe karty z trudniejszymi słowami.
Miłej zabawy!

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Wskaż drogę zbłąkanej Madelaine

Jeżeli chcesz nauczyć się wskazywać drogę, poszukaj w internecie mapek muzeów, miast, uniwersytetów itp. Naucz się wyrażeń umieszczonych poniżej i wskazuj drogę zbłąkanej (ale nie obłąkanej!) Madelaine.

A oto wyrażenia:
Nie zapominajcie, że wskazując komuś drogę najczęściej używamy trybu rozkazującego lub wyrażenia Il faut+ bezokolicznik.


Dzisiejszym zadaniem będzie wskazanie drogi zbłąkanej Madelaine, która gubi się zwiedzając Paryż. Na początku chciała pójść do Luwru i zobaczyć potret Mona Lisy sławnego Leonarda da Vinci. Przed podróżą dużo czytała o tym niezwykłym człowieku renesansu, który był zarazem malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, matematykiem, wynalazcą a nawet geologiem! Niestety gdy już dotarła do Luwru całkiem zagubiła się w tym wielkim gmachu. Dziewczyna jest teraz na parterze i ogląda rzeźbę Wenus z Milo. Pomóż jej dojśc do portretu Mona Lizy. ( mała podpowiedź: Le portrait de Mona Lisa jest nazywany przez Francuzów "La Joconde".)

interaktywna mapka Luwru

Jeżeli już poradziłeś sobie z tym zadaniem i dobrze wskazałeś drogę Madelaine (do tej pory autorka zawsze źle wskazywała ludziom drogę, myliła ulice itd) to wielke gratulacje! Jeśli jeszcze raz chcesz sprawdzić i przećwiczyć twoje umiejętności to kolejnym zadaniem jest wskazanie Madelaine drogi do restauracji uniwersyteckiej w kampusie Universite Paris 13. Madelaine znajduje się przy przystanku Universite Paris 13.

mapka kampusu

Bravo! Umiesz już wskazywać drogę w języku francuskim! A czy pamiętasz jak samemu zapytać o drogę?
Przedstawiam krótki dialog:

- Excusez-moi de vous déranger, mais pouvez-vous m'indiquer le chemin pour aller à la vieille ville ?
- Oui, bien sûr. Il faut aller tout droit jusqu'à ce grand carrefour. Après il faut tourner à gauche et aller le long de la rue. Après 200 mètres vous allez voir l'hôtel de ville et la vieille ville.
- Comment puis-je y accéder ?
- Vous pouvez aller à pied ou prendre le tramway numéro 10.
- Merci beaucoup Madame.
- Je vous en prie.

(materiał pochodzi z Francuski na Wakacje)

To chyba już wszystko. Do zobaczenia na następnej lekcji!


Trudne i nudne początki

            Na początek kilka słów o mnie i o tym blogu. Ja, czyli studentka czwartego roku filologii romańskiej, która ma już za sobą swój licencjat pisany na seminarium literaturoznawczym; a poza tym ukończyła specjalizację nauczycielską, uprawniającą mnie do nauczania języka francuskiego i hiszpańskiego. Zajęcia zaszczepiły we mnie ciekawość do nauczania i zachęciły mnie do podejmowania prób, by uczyć kreatywnie. I ten blog będzie właśnie o tym, o uczeniu języków obcych w sposób ciekawy, rozwijający świadomość międzykulturową lub po prostu by się bawić i czerpać przyjemność z poznawania nowego języka. Jeszcze sama autorka tego bloga nie wie co będzie on zawierał, będzie to wynikiem jej natchnienia i potrzeb chwili. Mam jednak nadzieję, że ten blog posłuży uczącym się języka francuskiego czy jakiegokolwiek innego języka w odnalezieniu przyjemności w uczeniu się i poznawaniu nowej kultury.

Zaczynamy zabawę!